Izzive, ki so pred nami lahko rešimo samo skupaj in z znanjem

So mi rekli, da moram našteti konkretne stvari, ki ljudem nekaj dajo. Da bom samo tako dobil glasove. No ja… Res je lažje. A osebno mi je bližje odgovorna politika, ki vidi celoto in razume, da je vse medsebojno povezano. Zato sam vedno najtežje odgovorim na vprašanje – povej tri stvari, ki jih boš kot politik naredil.

Pred volitvami se vedno postavi dilema ali dajati všečne obljube ali gledati celoto? Zame je odgovor jasen. Naj obrazložim…

Verjamem v skupnost, družbo solidarnosti, v trajnostni, celovit razvoj, v znanje in izkušnje ljudi. Predvsem pa verjamem, da se je v vsaki skupnosti potrebno skupnega razvoja lotiti premišljeno, povezano. Ne morem gledati samo na kratek rok, ne glede na trenutne krize s katerimi se soočamo (zdravstvena, prehranska, energetska, politična) in zanemariti tega, v kakšnem stanju bomo pustili državo mladim, zanamcem. To bi bilo zelo neodgovorno. Od nas je odvisna sedanjost in prihodnost mladih, od njih pa naša starost. Eden za drugega moramo poskrbeti, če verjamemo v družbo solidarnosti, ki se kaže predvsem preko plačevanja davkov in enakopravnega dostopa do različnih storitev. Nasprotje te družbe je družba individualizma, kapitala, moči, delitev.

Parcialnost ni rešitev. Preveč kompleksnih izzivov je pred nami, da bi si lahko privoščili počasno, nenačrtno, delno in nepovezano ukrepanje. Vse je med seboj odvisno. V naravi ali skupnosti ni razlik. Ključ za družbeni razvoj pa so vedno ljudje, skupnost.

Naj navedem tri izzive.

Demografski izzivi oz. starajoča se družba, kjer moramo med drugim ukrepati na področju stanovanj in služb za mlade, nadgraditi družinsko politiko in na drugi strani poskrbeti za varno in aktivno starost, dostojne pokojnine ter seveda zagotoviti moderno in dostopno javno zdravstvo …

Podnebni izzivi nam narekujejo spremembe na področju kmetijske politike, samooskrbe s hrano in zeleno energijo ter trajnostno upravljanje z naravnimi viri …

Tehnološki izzivi pa zahtevajo od nas smiselno digitalizacijo javnega sektorja, prilagoditev javnega izobraževalnega sistema, skupaj z gospodarstvom mora država več vlagati v raziskave in razvoj, znanost, da ustvarimo več produktov in storitev z visoko dodano vrednostjo, odpreti široko razpravi o novih “digitalnih davkih”, pa tudi sprememba trga dela …

Predpogoj za vse to pa je spoštovanje pravil v državi, demokracije, svobode medijev. Ustvarjati je treba državo, v kateri skrajnost in populizem nimata mesta ter zahtevati moderno politiko, ki nagrajuje znanje in izkušnje, ji ni težko sodelovati tudi s kritično stroko, soočati rešitve in poleg celovitih in premišljenih ukrepov za sedanjost misiti in sprejemati rešitve za prihodnost. Država, naša skupnost se mora pravočasno in smiselno odzivati na težave sedanjosti, a obenem imeti ves čas pred očmi izzive prihodnosti, na katero se država mora pripraviti v korist vseh generacij, vseh ljudi.

Če se vam je uspelo prebiti do konca pa lahko kliknete še na povezavo, kje kandidiram

bit.ly/BraneGolubovic_LMS

Stranka LMŠ

Brane Golubović

Komentiraj